Loader

Schody półkowe

Schody półkowe to skrajnie uproszczona wizualnie opcja. Widoczne są jedynie stopnie, brak tu jest zarówno wang, jak i podstopnic. Wykonuje się je z różnych materiałów, jednak najczęściej wybór pada na drewno lub szkło typu float. W praktyce jednak konstrukcja i estetyka schodów półkowych mogą być bardziej złożone, z czego warto zdawać sobie sprawę przed zakupem.

Schody półkowe jako majstersztyk techniki

Zasadniczo idea, która stoi za schodami półkowymi, nie jest niczym rewolucyjnym. Schody takie montowane są – w przeciwieństwie do modeli klasycznych – jednostronnie, ale mocowanie to jest niewidoczne. Miejscem, w którym dokonuje się zamocowania stopni, jest stalowa lub żelbetowa listwa ukryta w ścianie. Montaż możliwy jest dzięki specyficznym łącznikom, które charakteryzują się dużą wytrzymałością i dzięki temu bez problemu przenoszą obciążenia przykładane do poszczególnych stopni. Jednocześnie to właśnie belka montażowa jest elementem, który odpowiada za sztywność konstrukcji – to ważne, szczególnie że niekiedy odstępuje się od montowania przy takich schodach balustrad.
Ze względu na sposób montażu schodów, nie wszędzie można się na nie zdecydować. Minimalna grubość ściany, przy której schody półkowe udaje się bezpiecznie zamocować, to 24 centymetry. Przy mniejszej grubości nie można zapewnić pełnego bezpieczeństwa i funkcjonalności. W wielu przypadkach schody tego typu zamawia się jako gotowe konstrukcje do osadzenia, a nie montuje na placu budowy.

Estetyka schodów półkowych

Cała niezwykłość schodów półkowych wynika nie tyle z ich budowy, ile raczej estetyki. Jest to konstrukcja bez wątpienia skutecznie zwracająca uwagę, bardzo nowoczesna, wcześniej niespotykana. Stąd też dążenie często to bardzo nowatorskiego wykańczania schodów. W przypadku stopni drewnianych stosuje się na przykład wykończenia w nietypowych kolorach, ale bardzo często można dziś spotkać się z projektami, w których drewno jest zastępowane przez szkło. Aby stopnie były odpowiednio wytrzymałe, stosuje się szkło typu float, czyli połączone i laminowane kilka warstw barwionego szkła. Jest to konstrukcja o grubości mniejszej od stopni drewnianych (np. 3 warstwy szkła o grubości 12 mm każda przy stopniach drewnianych nie niższych niż 7 centymetrów, a zwykle jeszcze wyższych).
Do schodów półkowych dobiera się również balustrady, które usztywniają konstrukcję, a pod względem estetycznym umożliwiają jeszcze dobitniejsze wyeksponowanie całego biegu.

Dostawcy schodów półkowych

Schody półkowe są domeną wyłącznie najlepszych producentów. Ich projektowanie i wykonanie musi odbyć się ze szczególną dokładnością, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo. Kosztowne są również same materiały wykorzystywane do produkcji tego rodzaju schodów, toteż nie jest to rozwiązanie tanie. Najczęściej schody półkowe montuje się w luksusowych willach, a także prestiżowych salonach czy na przykład niektórych hotelach (szczególnie w lobby) lub restauracjach najwyższej klasy.

Back To Top