Loader

Schody dywanowe

Schody dywanowe to innowacyjna konstrukcja, w której brak jest belek policzkowych. Sprawia to, że estetycznie jest to najlżejsze i ekstremalnie minimalistyczne rozwiązanie. Ponieważ jest to rozwiązanie technicznie nowe, schody dywanowe kojarzy się przede wszystkim z przestronnymi, nowoczesnymi wnętrzami, choć odpowiednio manipulując ich kolorystyką i profilem, można je dopasować także do wnętrz klasycznych.

Technika i estetyka

Pod względem technicznym konstrukcja schodów dywanowych rodzi pewne trudne do pokonania konsekwencje. Taki układ, w którym nie ma wang (belek policzkowych), jest zdecydowanie mniej sztywny od klasycznego, więc jeśli przy schodach jest montowana balustrada (należy jednak zaznaczyć, że nie jest to formalna konieczność), spełnia ona funkcję nie tylko podpory, ale również kratownicy usztywniającej. Znacznie ważniejsze jest jednak to, że pozbawione belek policzkowych schody w zupełnie inny sposób przenoszą obciążenia – ich montaż wygląda inaczej, a same stopnie i podstopnice muszą być zdecydowanie bardziej masywne. Najbardziej subtelne z dostępnych na rynku schodów dywanowych zbudowane są z profili o grubości około 7 centymetrów, znacznie częściej jednak buduje się schody dywanowe ze stopni i podstopnic o grubości 10 cm. Zależy to w równej mierze od technologii, gatunku drewna oraz pożądanego efektu wizualnego – im niższy profil, tym smuklejszy cały projekt, ale odpowiednio dostrajając wszystkie elementy, można stworzyć finezyjne wykończenie również przy grubszym profilu.

Materiały i wykończenia

Schody dywanowe najczęściej stosuje się jako biegi proste, aczkolwiek pod względem technicznym nie jest znacznym problemem zbudowanie schodów wachlarzowych lub zabiegowych. Zdecydowana większość schodów wykonywana jest w wersji ekskluzywnej z litego drewna twardych gatunków, a w wersjach tańszych, ale bardzo funkcjonalnych ze sklejek i klejonek. Łączenia są realizowane dzięki metalowym, najczęściej stalowym ocynkowanym lub malowanym elementom dodatkowym i akcesoriom.
Wykończenia schodów dywanowych są dość dowolne. Najczęściej utrzymuje się konwencję naturalnego wyglądu, gdyż taka konstrukcja schodów jest wyrazistym akcentem wizualnym praktycznie w każdym wnętrzu, w związku z czym pożądane jest, aby także z deseń czy faktura powierzchni były wyjątkowe i zwracały uwagę. W przypadku schodów drewnianych tylko zabezpiecza się drewno (również preparatami barwnymi), a w przypadku materiałów drewnopochodnych można zastosować jeden z kilku rodzajów wykończeń.

Schody dywanowe tylko z najwyższej półki

Specyfika schodów dywanowych – z jednej strony konieczność idealnego estetycznie wykończenia, a z drugiej bardzo nietypowa konstrukcja nośna – sprawia, że tego rodzaju schody zamawia się tylko u wyspecjalizowanych producentów. Konieczne jest niezwykle dokładne opracowanie projektu i precyzyjne przeniesienie go z papieru w rzeczywistość, ponieważ nawet pozornie niewielkie odstępstwa od szkiców mogą oznaczać utratę funkcjonalności, a nawet realne niebezpieczeństwo dla osób korzystających ze schodów dywanowych.

Back To Top