Loader

Schody stalowe

Schody stalowe to konstrukcje znane przede wszystkim z zastosowań zewnętrznych i przemysłowych. Są eleganckie, ale przede wszystkim bardzo trwałe i odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i – po odpowiednim zabezpieczeniu – działanie większości związków chemicznych. Mogą mieć różną budowę, ale zdecydowanie najczęściej kupowane są schody ażurowe bez podstopnic na wangach.

Dlaczego stal?

Stal jest doskonałym materiałem na schody, ponieważ jest trwała. Niektórzy próbują nakłaniać inwestorów do zamiany schodów stalowych na betonowe, jednak w takim przypadku pierwsze mają kilka innych zalet: ażurowa konstrukcja nie tylko jest zdecydowanie lżejsza, ale także łatwiejsza w montażu i konserwacji, a przede wszystkim całkowicie antypoślizgowa i niemal niezniszczalna, beton natomiast ma zdecydowanie mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne spowodowane na przykład przypadkowym uderzeniem o dużej sile. Stal jest materiałem, który zapewnia niezbędną sztywność w czasie normalnej eksploatacji, a który jednocześnie jest na tyle elastyczny, aby znieść bardzo duże obciążenia i gwałtowne zmiany temperatury.
Schody stalowe można szybko naprawić lub wymienić, jeśli dojdzie do ich uszkodzenia, ale przede wszystkim trzeba naprawdę wielu lat eksploatacji w trudnych warunkach albo szczególnie nieszczęśliwego zdarzenia, aby je uszkodzić do tego stopnia, aby konieczny był remont.

Schody stalowe nie tylko w przemyśle

Podstawowe cechy funkcjonalne schodów stalowych zadecydowały o ich olbrzymiej popularności w budynkach przemysłowych, zarówno w magazynach, jak i halach produkcyjnych. W związku jednak z modą na styl brutalistyczny i industrialny w aranżacji wnętrz, schody stalowe coraz częściej są stosowane także w obiektach o innym charakterze. Są już biurowce urządzone w ten sposób, restauracje, kluby i inne obiekty, w których zastosowanie stali jest kwestią świadomego wyboru podyktowanego nie tyle właściwościami użytkowymi, ile raczej prezencją takich schodów. W tych przypadkach często stosuje się inne rodzaje zabezpieczeń materiału albo nieco inne profile, które mają być bardziej nowoczesne i wizualnie lżejsze. Zasadniczo jednak koncepcja nie ulega wielkim zmianom i takie „upiększone” schody stalowe nadal są w pełni funkcjonalne.

Problemy ze schodami stalowymi

Sama stal niestety nie jest szczególnie odpornym materiałem. Nawet gatunki stali szlachetnej (kwasoodpornej) mają ograniczoną wytrzymałość, dlatego schody stalowe zabezpiecza się czasem w szczególny sposób, w zależności od potrzeb zgłoszonych przez inwestora. Z tego samego powodu szczegóły techniczne poszczególnych produktów bywają zróżnicowane – zrąb konstrukcji pozostaje niezmienny, ale może zmienić się wielkość i kształt stopni lub ich perforacji, może się zmienić sposób zabezpieczenia antypoślizgowego czy wreszcie wykończenie, niemniej jednak podstawowe cechy użytkowe pozostają stałe i niezmienne. Warunkiem jest jednak prawidłowe przeprowadzenie całego procesu technologicznego, a co do tego niestety nie można mieć pewności, jeśli kupuje się najtańsze schody od mało znanych producentów.

Back To Top