Loader

Schody policzkowe samonośne

Schody policzkowe samonośne to prosta i niezawodna konstrukcja. Jest to zresztą ich podstawowa zaleta, choć również uniwersalność estetyczna jest bardzo dużym atutem. Samonośna konstrukcja oparta na belkach wspierających po obu stronach schodów jest możliwa do zastosowania bez względu na konstrukcję ścian i bezpośrednie otoczenie schodów.

Proste, funkcjonalne i trwałe

Konstrukcja z policzkami, czyli wangami, w których wyfrezowane są gniazda do umieszczenia stopni, cechuje się bardzo dużą sztywnością i znakomitą wydajnością w przenoszeniu obciążeń. To oczywiście przekłada się na trwałość konstrukcji – jest to bardzo istotne przy schodach wachlarzowych i z pełnym zabiegiem, gdzie konstrukcja samonośna na wangach jest uznawana za najbardziej stabilną i praktyczną. Trwałość, która jest bez dwóch zdań bardzo ważną cechą, zależy nie tylko od samej konstrukcji, ale także od jakości i typu wykorzystanych materiałów. Schody samonośne na wangach w zdecydowanej większości wykonane są z drewna, ale można też wykorzystać niektóre sklejki i klejonki w zależności od pożądanej grubości stopni, ich estetyki czy choćby odporności na wilgoć i promienie UV.

Uniwersalne rozwiązania techniczne i estetyczne

Schody samonośne policzkowe są konstrukcją znaną przede wszystkim z klasycznych wnętrz. Jako że jest to jeden z najtańszych wariantów na schody wewnętrzne, stosowane były bardzo często, tym bardziej że jest to pod względem technicznym najprostsza możliwa konstrukcja, co też przyczynia się do wzrostu popularności. Jednak wnętrza klasyczne, korzystające raczej z wąskiego zakresu kolorów i form wykończeń, dziś są uznawane za poważne ograniczenie. Schody samonośne policzkowe, jeśli wykonać je z nowoczesnych materiałów lub przynajmniej wykończyć w bardziej wyrazisty sposób, znakomicie prezentują się również we wnętrzach nowoczesnych, urządzonych w stylu industrialnym, boho, pop-art i innych. Ich konstrukcja nie narzuca w tym zakresie żadnych ograniczeń, natomiast estetyka, jeśli spojrzeć na nią z pewną dozą brawury i zastosować nowe podejście dekoracyjne, stanie się zdecydowanie bogatsza, niż się do tej pory wydaje.

Dlaczego nie warto kupować najtaniej

Schody policzkowe są proste do wykonania i pod względem technicznym idealne, bo nie wymagają stosowania szczególnie wyszukanych (a więc i drogich) materiałów. Można je zrobić z niemal dowolnego gatunku drewna, tym samym tworząc konstrukcje w cenie bardziej niż przystępnej. Problem polega na tym, że takie obniżanie ceny zwykle wiąże się ze słabszym zabezpieczeniem stopni lub ich gorszym wykończeniem. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby po paru latach schody odnowić, jednak znacznie wygodniej (i w praktyce bardzo często także taniej) jest kupić nieco droższy model, wykonany z lepszych jakościowo materiałów i wykończony zgodnie z wymagającymi normami, aby zyskać pewność, że cała konstrukcja nie tylko pozostanie dłużej stabilna i bezpieczna, ale także, że nie trzeba będzie po 3 lub 5 latach inwestować w renowację, co jest szczególnie ważne we wnętrzach użytkowych.

Back To Top