Loader

Obłożenia schodów betonowych

Schody betonowe są znakomitym rozwiązaniem – tanie, ekstremalnie trwałe, odporne na zdecydowaną większość czynników atmosferycznych i chemicznych, a także mechanicznych. Jednak ich estetyka nie wszystkim przypada do gustu – w niektórych wnętrzach schody betonowe po prostu nie pasuję wizualnie. Rozwiązaniem tego problemu są obłożenia schodów betonowych.

Schody betonowe? A nie wygląda!

Obłożenia schodów betonowych można wykonać z bardzo różnych materiałów, jednak najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie drewna lub materiałów drewnopochodnych. Wybór jest spory, bo można kierować się jakością, estetyką lub ceną. Prawidłowo wykonane obłożenia często wręcz uniemożliwiają naoczne odróżnienie schodów betonowych od drewnianych o takiej samej konstrukcji. Warunek jest jednak jeden – całe obłożenie musi być wyprodukowane bardzo starannie i założone precyzyjnie.
Obecnie bardzo często inwestorzy decydują się na wybór schodów betonowych i ich obłożeń, ponieważ to daje szansę na tanią i szybką metamorfozę wnętrza po paru latach – obłożenia wprawdzie mogą wytrzymać znacznie dłużej, ale czasem po zmianie wystroju i kolejnym remoncie nie wyglądają one już na estetycznie dopasowane. Na schodach betonowych obłożenie można zmienić za ułamek ceny, którą należałoby zapłacić za zmianę wyglądu drewnianych schodów, a poza tym samą operację upiększania można bez trudu przeprowadzić samodzielnie.

Obłożenia schodów betonowych a funkcjonalność

Niektórzy inwestorzy mają wątpliwości, czy zastosowanie obłożeń na schody betonowe nie spowoduje obniżenia ich funkcjonalności. Jeśli obłożenia są dobrane i przygotowane odpowiednio do specyfiki schodów (natężenie ruchu, ryzyko zawilgocenia, ekspozycja na promienie UV, zagrożenie zabrudzeniem chemikaliami, np. olejami lub rozpuszczalnikami), to schody nadal pozostaną funkcjonalne. Trzeba oczywiście skupić się jeszcze na prawidłowym założeniu obłożeń, a tutaj technika będzie zależała od kilku czynników, w tym rodzaju materiałów oraz przeznaczenia i typu schodów, zasadniczo jednak pod tym względem nie ma sytuacji bez wyjścia.
Obłożenia schodów betonowych mogą nawet zwiększyć funkcjonalność – stanowią ochronę przed uszkodzeniem samej konstrukcji nośnej, a beton, mimo że trwały i zasadniczo odporny, też ma określoną żywotność. Poza tym wykorzystanie obłożeń schodów może zwiększyć ich właściwości antypoślizgowe lub sprawić, że np. rozlanie wody nie zamieni ich w ślizgawkę.

Które obłożenia wybrać?

Na rynku działa wiele firm produkujących obłożenia schodów betonowych – to na pozór bardzo prosta działalność, jednak bez dogłębnej znajomości specyfiki zadania, udokumentowanej w zrealizowanych projektach, trudno jest prawidłowo nawet zaprojektować obłożenia, a co dopiero je wykonać. Należy pamiętać, iż są to produkty bardzo precyzyjne i decydujące o funkcjonalności i bezpieczeństwie, w związku z czym kierowanie się tylko ceną jest co najmniej nieodpowiedzialnością.

Back To Top